Київський національний університет імені Тараса Шевченка ρадіоφізичний φакультет

Сігал Марк Абрамович

1925 р.н., старший науковий співробітник

Закінчив радіофізичний факультет Київського університету. В 1966 р. захистив кандидатську дисертацію „Анізотропія і природній феромагнітний резонанс в частках сплаву Fe-Co” (науковий керівник проф. Дерюгін І.А.).

Працював інженером у 1963-66 рр., старшим науковим співробітником у 1967-95 рр. кафедри квантової радіофізики.

Основні напрями наукових досліджень – фізика твердого тіла, фізика магнітних явищ, техніка НВЧ.

В 1970 р., під керівництвом Сігала М.А., була створена наукова група, яка і займалася проблематикою досліджень процесів намагнічування та спектрів поглинання у феромагнетиках. До складу науково-творчого колективу входили Костенко В.І., Лоскутов В.І. та Петропавловський Є.І. Перші роботи були присвячені дослідженню магнітостатичних петель гістерезису у феромагнітних матеріалах. Починаючи з 1976 р., група повністю переключається на дослідження спектрів ФМР у високоанізотропних одновісних гексаферитах. Протягом 1986-1990 рр. інтенсивно проводилися дослідження параметрів епітаксіальних плівок гексаферитів у рамках госпдоговірної тематики з науково-дослідними інститутами Калуги та Ленінграду.

Науковою групою під керівництвом Сігала М.А. було розроблено та створено вібраційний магнітометр, що характеризувався високою абсолютною та диференційною чутливістю і дозволяв проводити дослідження магнітних моментів зразків у широкому інтервалі температур та різних кристалографічних напрямах. Паралельно створюється матеріально – технічна база для проведення спектроскопічних досліджень у феромагнетиках. Унікальна приладова база і набутий досвід дозволили науковій групі стати засновниками і дослідниками нової галузі радіофізичних досліджень – інформаційно – хвильових взаємодій і одного із практичних застосувань – інформаційно – хвильової терапії. Творчий колектив стояв біля витоків створення науково-дослідного центру „Відгук”, проводив науково-дослідні та госпрозрахункові роботи з цієї тематики.

Опублікував близько 40 наукових та науково-методичних праць. Серед них 4 авторських свідоцтва на винаходи. Наукові досягнення були представлені в провідних вітчизняних та зарубіжних виданнях – “ЖЭТФ”, “ФТТ”, “ЖТФ”, “Phys. Stat. Solidi”. Основні результати проведених досліджень апробовані в багатьох медичних центрах і зараз застосовуються в медичній практиці.

© 2007, Радіофізичний факультет Автори