Вплив пандемії COVID-19 на фінансову сферу у медичному секторі: особливості централізованих державних закупівель ліків та виробів медичного призначення в Україні за період 2018-2021 рр.
Видавництво:
Національний інститут фтизіатрів і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського
Коронавірусна хвороба (COVID-19) завдала потужного удару загальносвітовій системі охорони здоров’я, а перерозподіл фінансування медичної галузі порушив профілактику та лікування хронічних неінфекційних захворювань, у тому числі артеріальної гіпертензії,туберкульозу та ВІЛ. У 2020 р. централізовані державні закупівлі ліків в Україні вперше проводилися за допомогою онлайн-платформи Prozorro. Із 483 позицій, які планувалося закупити, було успішно укладено договори щодо 375 позицій (78 %). У поточному 2021 р. оголошено тендери на закупівлю 555 із 562 позицій. У більшості галузей препарати, які планується закупити, охоплено тендерами на 100 %. Найменша відсоткова частка охоплення спостерігається для легеневої артеріальної гіпертензії (66,67 %). У складнихумовах сучасності слід не лише активно боротися з COVID-19, а й пам’ятати про інші хвороби, ретельно плануючи фінансові витрати на різні напрями медицини за допомогою аналізу даних попередніх років. Зекономлені кошти можна використати і для усунення наслідків пандемії COVID-19, і для придбання необхідних медикаментів. Позитивною інновацією варто вважати створення єдиної бази залишків препаратів у медичних закладах (чат-бот у месенджері Telegram). Контроль залишків ліків та їх адекватний перерозподіл& дає можливість раціонально використовувати цей ресурс, не витрачаючи кошти на зайві закупки.
Загалом, незважаючи на завданий COVID-19 медичний і фінансовий удар, система охорони здоров’я України продовжує витримувати натиск і впроваджувати зміни на& краще. Подальше вдосконалення системи централізованих закупівель фармакопрепаратів зможе подолати проблему нестачі необхідних ліків.