Головна сторiнка
eng
Наукова бібліотека ім. М. Максимовича UNDP in Ukraine
Увага! Відтепер можна отримати пластиковий читацький квиток також за адресою:
проспект академіка Глушкова 2, кім. 217.

Подробиці читайте тут.
Список містить (0 документів)
Ваше замовлення (0 книжок)
Перегляд стану та історії замовлень
Допомога

Назад Новий пошук

Опис документа:

Автор: Коцур Г.
Назва: Колонізація та економічний розвиток Запоріжжя в часи Петра Калнишевського: історіографія (ХІХ - 80-ті рр. ХХ ст.)
Рік:
Сторінок: С. 84-96
Тип документу: Стаття
Головний документ: Часопис української історії
Анотація:   Акцентується увага на історіографії української колонізації Запоріжжя в часи кошового отамана Петра Калнишевського. Підкреслюється, що в дослідженнях ХІХ - початку ХХ ст. чільне місце відводиться господарській діяльності П. Калнишевського, яка спрямовувалась на економічний розвиток Запорозької Січі, в основу якої покладалось заселення козацького краю, що ввійшло в історіографію як "політика колонізації". Колонізацію та економічний розвиток Запоріжжя в період отаманування П. Калнишевського вивчали в ХІХст. А. Скальковський, П. Єфименко, Ф. Ніколайчик, Г. Надхін, Д. Багалій, Д. Яворницький. У своїх дослідженнях вони зазначали, що основною метою колонізаторської політики було забезпечення економічної незалежності Війська Запорозького від Російської імперії. Уперше термін "колонізація" щодо політики П. Калнишевського вжито Ф. Ніколайчиком. Історик Д. Багалій вперше в історіографії розглянув запорожців як безпосередніх учасників колонізації Півдня України, визначивши їх роль у цьому процесі. Дослідник, пишучи про етнічний склад населення регіону, наголошував, що його більшість була українською. Домінуючим типом господарства на Запоріжжі в другій половині XVIII ст., за його переконанням, залишався український. Новаторським у працях Д. Багалія є включен&ня Донбасу до загальної історії регіону Півдня України. Наукові доробки ХІХ ст. із деякими доповненнями лягли в основу праць істориків пізнішого періоду. Так, подібну оцінку колонізаторської політики зустрічаємо в розвідках дослідників першої половин&и ХХ ст. - В. Біднова, Л. Падалки, А. Кащенка, М. Аркаса, І. Крип"якевича.Наукові праці істориків радянської доби, пропущені черезрешето тогочасної цензури, спрощено і викривлено пояснювали події, пов"язані з Запорозькою Січчю та кошовим отаманом П К&алнишевським. Хоча у дослідженнях О. Апанович, К. Гуслистого, М. Слабченка, В. Грекова, М. Кириченка, В. Голобуцького знаходимо важливі матеріали з соціально-економічної історії Запоріжжя в часи П. Калнишевського, характеристики етапів колонізації зе&мель Запорозької Січі, де підкреслюється основна роль українського селянського і козацького населення в освоєнні Степу. Науковці стверджують, що запорозькі поселення були заходами П. Калнишевського державного значення й несли на собі ще й сліди "куль&турної колонізації". Радянський історик В. Кабузан, з посиланнями на архіви, переконливо довів, що населення Півдня в період, який досліджується, складалося переважно з етнічних українців. Основні форми ведення господарства на Запорожжі в період Ново&ї Січі, господарську діяльність П. Калнишевського дослідив В. Голобуцький. Радянська історіографія була затиснута ідеологічними лещатами і питання колонізації та економічного розвитку Запоріжжя в часи П. Калнишевського висвітлювались переважно на дог&оду тогочасній марксистсько-ленінській методології.
   Акцентируется внимание на историографии украинской колонизации Запорожья во времена кошевого атамана Петра Калнышевского. Подчеркивается, что в исследованиях XIX - начала ХХ вв. большое внимание от&водится хозяйственной деятельности П. Калнышевского, направленной на экономическое развитие Запорожской Сечи, в основу которой возлагалось заселения казацкого края и вошло в историографию как "политика колонизации". Колонизацию и экономическое развит&ие Запорожья в период атамана П.Калнышевского изучали в XIX в. А. Скальковский, П. Ефименко, Ф. Николайчик, Г. Надхин, Д. Багалей, Д. Яворницкий. В своих исследованиях они отмечали, что основной целью колонизаторской политики было обеспечение экономи&ческой независимости Войска Запорожского от Российской империи. Впервые термин "колонизация" относительно политики П. Калнышевского использовал Ф. Николайчик. Историк Д. Багалей впервые в историографии рассмотрел запорожцев как непосредственных участ&ников колонизации Юга Украины, определивих роль в этом процессе. Исследователь, описывая этнический состав населения региона, отмечал,что его большинство были украинцами. Доминирующим типом хозяйства в Запорожье во второй половине XVIII в., по его уб&



Пошук: заповніть хоча б одне з полів


Шукати серед складових частин документу "Часопис української історії"
Розділ:
Назва:
Будь ласка, пишіть 2-3 слова з назви БЕЗ ЗАКІНЧЕНЬ!
Так імовірніше знайти потрібний документ!
слова не коротші ніж 3 символів, розділені пробілами
Автор:
Будь ласка, пишіть прізвище автора без ініціалів!
не коротше ніж 2 символи
є повний текст
Рік видання:
Видавництво:
з     по  
Види документів:
 Книга  Брошура  Конволют (штучно створена збірка)  Рідкісне видання
 Автореферат  Дисертація
 Журнал  Газета
 Стаття  Складова частина документа
Новий тематичний пошук
       
      
        
Цей сайт створено за спiльною програмою UNDP та
Київського нацiонального унiверситету iменi Тараса Шевченка
проект УКР/99/005

© 2000-2010 yawd, irishka, levsha, alex