Фізико-хімічні основи одержання перспективних металічних та напівпровідникових матеріалів та дослідження їх властивостей
Від. щодо назв.:
Звіт про НДР (закл.)
Відповідальність:
КНУТШ, Фізичний фак.; Керівник НДР В. Макара
Місто:
Київ
Рік:
2005
Сторінок:
417 с.
Тип документу:
Tехнічний документ
Примітки:
1 додаток
Анотація:
Об"єкт досліджень - монокристалічний кремній, хлористий натрій, селенід цинку, нанокристалічні порошки, мікрошаруваті композиційні матеріали, метастабільні металеві сплави, інтерметалічні сполуки.
Мета роботи - теоретико-експериментальні дослідження впливу зовнішніх чинників на фізичні та експлуатаційні характеристики монокристалічних, аморфних, нано- та квазікристалічних систем.
Методи дослідження - дво- і трикристальна рентгенівська дифрактометрія, рентгенівська дифрактометрія, метод мікротвердості, металографія, електронна мікроскопія, методи вимірювання питомого електроопору та термо-ЕРС, триботехнічні дослідження.
Вперше досліджено характер взаємодії компонентів у потрійних системах V-{А1, Sі, Gе} - Gа та побудовано ізотермічні перерізи (фрагменти) діаграм стану цих систем при 400, 600 та 800°С. Уточнено склад подвійних германідів YGе3, YGе1.9, та повністю визначено кристалічну структуру 17 потрійних сполук, синтезованих в цих потрійних системах. Досліджено магнітні та резистивні характеристики синтезованих потрійних сполук. Встановлено, що 5 з цих сполук кристалізуються в нових, власних, структурних типах.
Проведенні розрахунки параметрів електронної структури АМС Fе80ПМ5В20 та Fe80-xПМхВ15 та їх порівняння з результатами магнітометри&чного дослідження і показано, що термостабільність цих АМС визначається електронним критерієм Нагеля-Таука. Вперше експериментально встановлено аномально високі значення коефіцієнту тензоопору в АМС на основі перехідних елементів. Запропонована модел&ь для їх пояснення, яка грунтується на уявленнях Займана та враховує додатковий внесок в електропір АМС за рахунок зміни сферичної симетрії струкутрного фактора при односному навантаженні.
При дослідженні впливу структурного стану на властивості ком&позиційних покриттів в умовах сухого тертя одержано, що коефіцієнт тертя покриттів внаслідок виникнення при формуванні покриттів метастабільних фаз знижується із збільшенням навантаження і при збільшенні швидкості ковзання від 1 до 3 м/с.
Вперше екс&периментально виявлені та досліджені зміни мікропластичних властивостей дислокаційних кристалів кремнію при накладанні слабкого постійного магнітного поля і встановлені індуковані полем зміни мікротвердості бездислокаційних кристалів кремнію.
Вивчен&о деформаційне старіння вирощеного за методом Чохральського кремнію при відпалі останнього в області температур 500 - 1000°С. Вперше встановлено, що розпад твердого розчину кисню в кремнії і преципітацію кисневих кластерів можна суттєво прискорити пр&икладаючи до зразків стискаючі напруження.
Досліджені процеси міжфазної взаємодії в системах ТіС-В4С та ТіС-В4С-Sі під час гарячого пресування порошків при температурі 2150°С. Показано, що процес виготовлення зразків супроводжується протіканням хімі&чних реакцій твердофазного синтезу, які спричинюють формування гетерогенних керамічних композитів складу ТіВ2-С та ТіВ2- SіС із матричною структурою.
Результати НДР впроваджено: в навчальний процес фізичного факультету Київського національного уніве&рситету імені Тараса Шевченка.
Повний текст:
Для перегляду повного тексту зверніться в бібліотеку.