Головна сторiнка
eng
Наукова бібліотека ім. М. Максимовича UNDP in Ukraine
Увага! Відтепер можна отримати пластиковий читацький квиток також за адресою:
проспект академіка Глушкова 2, кім. 217.

Подробиці читайте тут.
Список містить (0 документів)
Ваше замовлення (0 книжок)
Перегляд стану та історії замовлень
Допомога

Назад Новий пошук

Опис документа:

Автор: Юрій М.Ф., Коцур В.П.
Назва: Український соціум у роки Другої світової війни і повоєнних лихоліть: у діалозі сучасника з людьми минулого - наше майбутнє
Видавництво: ДВНЗ "Переяслав-Хмельниц. державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди"
Рік:
Сторінок: С. 49-67
Тип документу: Стаття
Головний документ: Наукові записки з української історії
Анотація:   "У статті розкриваються сутнісні ознаки нового напряму в методології історії, що
   отримав назву «історія повсякденності, який пов’язують з діяльністю французьких
   істориків відомої історіографічної школи «Анналів» М. Блока, Ф. Броделя, Л. Февра та ін. зогляду на її світоглядне значення. Водночас у сучасній соціогуманітаристиці немає єдиної концепції повсякденності. У науковій літературі продовжують співіснувати два розуміння антропології повсякденності – і як реконструюючий ментальний макроконтекст історії, і як реалізація прийомів макроісторичного аналізу умов життя, побуту, харчування, особливостей сімейних відносин тощо. Історія повсякденності поглибила дослідницький інтерес до пересічної людини як об’єкта вивчення, посилила антропологізацію історико-наукових досліджень. Саме в такому ракурсі розглядається повсякденне життя української людини в роки Другої світової війни та повоєнних лихоліть.
   Чільне місце відводиться життю і побуту українців на тимчасово окупованій нацистами території. На основіспогадів пересічних українців розкриваються способи їх виживання в умовах голоду, епідемій, нацистських облав, гендерного насильства. Автори виокремлюють видатну роль української жінки в роки війни, яка потрапила в такі умови, в яких вона не була ран&іше і які щохвилини загрожували її життю. Вона взяла долю дітей і старих у свої руки, замінила дітям батька, узяла на себе турботи по будинку і господарству, по справах, якими раніше опікувалися чоловіки. Водночас, факти і документи, які є в розпоряд&женні науковців, дають змогу стверджувати, що владний погляд на жінку був «ресурсним» як з боку радянської влади, так і окупантів. Розкриваються форми пограбування населення окупантами, приниження зумовлені політикою сегрегації, фізичні покарання за &неякісну чи невчасно виконану роботу на виробництві і сільському господарстві. Висвітлено важкі умови життя і праці тих українців, які евакуювалися в східні райони СРСР. Їм доводилося працювати за верстатами просто неба в умовах спорудження заводськи&х приміщень. Мізерне карткове продуктове забезпечення і побут в переобладнаних господарських приміщеннях – такими були реалії життя евакуйованих на схід СРСР. Окремі сторінки присвячені відбудові зруйнованого нацистами народного господарства на звіль&неній землі. Відбудовувалися лікарні, школи, вищі навчальні заклади. Життєвий рівень населення погіршував уповільнений розвиток легкої та харчової промисловості, нерівноцінний обмін між містом і селом. Найбільшим лихом, яке випало на долю українців у& післявоєнний час, став голод 1946-1947 рр. Автори наводять свідчення людей, які перенесли голодне лихоліття. У 1947 р. смертність в Україні перевищувала народжуваність. Голод 1946-1947 рр. забрав майже мільйон життів на теренах України. Автори дійшл&и висновку, що усе це є ще одним підтвердженням злочинної сутності тоталітарного режиму, вся історія якого – зневага до людини праці. Вивчення життя і побуту українців у період війни та повоєнного лихоліття поглиблює розуміння стратегії виживання в е&поху повного ігнорування сталінським режимом людської етики і моралі, що в багатьох вимірах зближало націонал-соціалізм і більшовизм".


З 31.12.2014 по 01.03.2015 Наукова бібліотека
читачів не обслуговує.Вибачте, зараз проходить оновлення бази системи, тому пошук тимчасово недоступний.
Спробуйте будь ласка через 20 хвилин

Цей сайт створено за спiльною програмою UNDP та
Київського нацiонального унiверситету iменi Тараса Шевченка
проект УКР/99/005

© 2000-2010 yawd, irishka, levsha,