Головна сторiнка
eng
Наукова бібліотека ім. М. Максимовича UNDP in Ukraine
Увага! Відтепер можна отримати пластиковий читацький квиток також за адресою:
проспект академіка Глушкова 2, кім. 217.

Подробиці читайте тут.
Список містить (0 документів)
Ваше замовлення (0 книжок)
Перегляд стану та історії замовлень
Допомога

Назад Новий пошук

Опис документа:

Автор: Грінченко О., Бондаренко С., Сидорчук В.
Назва: Ta-Nb мінералізація у рідкіснометальних пегматитах світу та Українського щита
Видавництво: ВПЦ "Київський університет"
Рік:
Сторінок: C. 49-53
Тип документу: Стаття
Головний документ: Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка
Анотація:   Розглядаються особливості формування проявів Ta-Nb мінералізації рідкіснометальних пегматитів світу та Українського щита. Рідкіснометальні пегматити світу з проявами Ta-Nb мінералізації характеризуються значним різноманіттям мінералогічних та геохімічних особливостей, внутрішньої будови та петрогенезису. В той же час, нами було встановлено, що типоморфні асоціації рудних мінералів рідкіснометальних пегматитів та Nb/Ta відношення у рудах відображають певний тип гранітоїдів, по яких вони формуються, - граніти S, І та A типу. Cеред рідкіснометальних пегматитів виділяються два сімейства. Пегматити LCT-сімейства, які характеризуються збагаченням на літій, цезій і тантал (Nb/Ta = 0,2-2) та формуються переважно по "cедиментогенних" гранітоїдах S-типу, та пегматити NYF-сімейства, які характеризуються збагаченням на ніобій (Nb/Ta = 5-10), ітрій та фтор й асоціюють, головним чином, з анорогенними гранітоїдам А-типу. Вважається, що cаме присутність флюсуючих компонентів (B, P, F) у материнських джерелах гранітів S-типу та A-типу (на відміну від гранітів I-типу) робить їх найбільш здатними до формування пегматитових розплавів.
   У металогенічному аспекті, в західній частині Українського щита можуть бути виділені дві контрастні провінції - Волинська (Волинськи&й мегаблок) та Центральна (Інгульський мегаблок) - поширення полів рідкіснометальних гранітів та пегматитів. У Волинському мегаблоці концентрації рідкісних металів були встановлені в метасоматично змінених лужних гранітах Поліського орогенного поясу,& у межах якого поширені граніти I-типу (осницький комплекс) та А-типу (пержанський комплекс). Типоморфними особливостями колумбітів є значення співідношення Та/Nb, яке змінюється в діапазоні від 1/10 до 1/15, та Fe/Mn, яке сягає 1/10, а також низькі &концентрації елементів-домішок у складі тантало-ніобатів.
   Центральна провінція поширення гранітів та асоційованих рідкіснометальних пегматитів характеризується переважним поширенням гранітоїдних утворень S-типу (кіровоградський комплекс). Значення с&піввідношення Ta/Nb у рідкіснометальних рудопроявах, приурочених до гранітів S-типу, змінюються в межах 1-1,5. Мінеральний та хімічний склад тітано-тантало-ніобатів є достатньо складним - у межах одного мінерального агрегату встановлюються фази з шир&окими діапазонами вмісту Ta та Nb. Колумбіт-танталіти характеризуються переважанням залізистих різновидів (FeO/MnO = 2,80-6,56) та високими концентраціями елементів-домішок.
   Типоморфні особливості тантало-ніобатів можуть бути використані для встанов&лення можливого зв"язку проявів рідкіснометальної мінералізації з генетичними типами материнських гранітів.
   Рассматриваются особенности формирования проявлений Ta-Nb минерализации редкометальных пегматитов мира и Украинского щита. Редкометальные пег&матиты мира с проявлениями Ta-Nb минерализации характеризуются значительным многообразием минералогических и геохимических особенностей внутреннего строения и петрогенезиса. В то же время, было установлено, что типоморфные ассоциации рудных минералов& редкометальных пегматитов и Nb/Ta отношение в рудах отображают определенный тип гранитоидов, по которым они формируются, - граниты S, І и A типа. Cреди редкометальных пегматитов выделяется два семейства. Пегматиты LCT-семейства, которые характеризую&тся обогащением на литий, цезий и тантал (Nb/Ta = 0,2-2) и формируются преимущественно по "cедиментогенним" гранитоидам S-типа, и пегматиты NYF-семейства, которые характеризуются обогащением на ниобий (Nb/Ta = 5-10), иттрий и фтор и ассоциируют, глав&ным образом, с анорогенными гранитоидами А-типа. Считается, что присутствие флюсующих компонентов (B, P, F) в материнских источниках гранитов S-типа и A-типа (в отличие от гранитов I-типа) делает их наиболее способными для формирования пегматитовых р&асплавов.
   В металлогеническом аспекте в западной части Украинского щита могут быть выделены две контрастных провинции - Волынская (Волынский мегаблок) и Центральная (Игульский мегаблок) - распространения полей редкометальных гранитов и пегматитов. В&



Пошук: заповніть хоча б одне з полів


Шукати серед складових частин документу "Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка"
Розділ:
Назва:
Будь ласка, пишіть 2-3 слова з назви БЕЗ ЗАКІНЧЕНЬ!
Так імовірніше знайти потрібний документ!
слова не коротші ніж 3 символів, розділені пробілами
Автор:
Будь ласка, пишіть прізвище автора без ініціалів!
не коротше ніж 2 символи
є повний текст
Рік видання:
Видавництво:
з     по  
Види документів:
 Книга  Брошура  Конволют (штучно створена збірка)  Рідкісне видання
 Автореферат  Дисертація
 Журнал  Газета
 Стаття  Складова частина документа
Новий тематичний пошук
       
      
        
Цей сайт створено за спiльною програмою UNDP та
Київського нацiонального унiверситету iменi Тараса Шевченка
проект УКР/99/005

© 2000-2010 yawd, irishka, levsha, alex