Видання представляє „Кобзаря” Т. Шевченка з ілюстраціями Василя Седляра (1-е видання – 1931р., 2-е - 1933р.)
Василь Теофанович Седляр, художник-монументаліст з кола «бойчукістів»: учень Михайла Бойчука, а згодом – його колега та речник його школи. Був одним з небагатьох, хто намагався протистояти панівному стилю соцреалізму, і разом з такими майстрами, як Іван Падалка та Георгій Нарбут, підніс мистецтво української книжкової графіки до світового рівня. Ілюстрації до Шевченкового «Кобзаря» – головна праця В. Седляра – були створені в період 1929-1931рр.. і по виході книги (з 54 чорно-білими ілюстраціями) відразу викликали захоплені відгуки у вітчизняній та закордонній пресі. Друге видання «Кобзаря» 1933р. з 18 кольоровими ілюстраціями здійснено до 120-річчя від дня народження Шевченка.
У своїх ілюстраціях В. Седляр рішуче пориває з декоративізмом, що був традиційним для раніших ілюстраторів Шевченкових творів. Кількома точними штрихам художник здатен окреслити найскладнішу форму іпередати динаміку дії. Критики відзначали, що стиль Седляра близький до народної манери малювання. Дане видання включає всі відомі ілюстрації художника.
Обидва наклади «Кобзаря» були знищені і лічені примірники збереглися лише в спецхранах т&а кількох приватних колекціях. Оригінальні малюнки теж були знищені. Згодом – в 1937р. – вбили і художника. Нове видання синтезує переваги мистецьких і дизайнерських рішень двох попередніх накладів. В «Кобзарі» вид-ва «Дух і літера» доповнені шевченк&івські тексти, зроблені коментарі та видрукована стаття А. Рудницького про долю книги та майстра. |